|
|
•
Kultura
»
Gminny Ośrodek Kultury
»
Folklor
»
Zespoły Regionalne
»
Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej
»
Zespół Regionalny ''Istebna'' - Aktualności
|
|
''Złote Żywieckie Serce'' dla Zespołu ''Istebna''!
|
Wspaniały sukces odniósł podczas 40 Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu Zespół Regionalny "Istebna" zdobywając główną nagrodę imprezy "Złote Żywieckie Serce"!
W 40 jubileuszowym Festiwalu Folkloru Górali Polskich wzięło udział 28 zespołów.
Gratulujemy!
Fotogaleria - cz. 1 - tutaj...
Fotogaleria - cz. 2 - tutaj...
Poniższe podsumowanie przygotował Tadeusz Papierzyński
Zespoły oceniało jury w składzie: dr Krystyna Kwaśniewicz - przewodnicząca komisji, etnograf Aleksandra Bogucka - muzykolog Lidia Czechowska - choreograf Janina Glanowska - sekretarz komisji Jan Karpiel Bułecka - muzyk, folklorysta Małgorzata Kiereś - etnograf Czesław Węglarz – muzyk
Po wnikliwej analizie zaprezentowanych przez zespoły programów jury przyznało nagrody, które otrzymują:
Złote Żywieckie Serce i nagrodę 10.000,00 zł Regionalny Zespół ISTEBNA z Istebnej
Srebrne Żywieckie Serce i nagrodę 8.000,00 zł Regionalny Zespół Pieśni i Tańca NAWOJOWIACY z Nawojowej
Brązowe Żywieckie Serce i nagrodę 6.000,00 zł Zespół Regionalny MSZALNICZANIE z Mszalnicy
Nagrody regulaminowe za poszczególne elementy programu i nagrody pieniężne po 3.000,00 zł każda otrzymują:
Regionalny Zespół OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic za sugestywną rekonstrukcję rukowania do wojska
Zespół Regionalny GROJCOWIANIE z Wieprza za tańce, śpiew i prezentację stroju ludowego
Zespół Regionalny DOLANIE z Gilowic za obrzędowość poniedziałku wielkanocnego
Zespół Regionalny MAGURZANIE z Łodygowic za wybitne walory widowiskowe prezentacji obrzędowości Zielonych Świątek
Nagrody jubileuszowe dla instruktorów zespołów po 800,00 zł decyzją jury otrzymują:
Edward Bocheński z Regionalnego Zespołu PRZYSZOWIANIE z Przyszowej Teresa i Stanisław Remiaszowie z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej Mateusz Pindel z Regionalnego Zespołu ROMANKA z Sopotni Małej Lucyna i Jacek Talikowie z Zespołu Pieśni i Tańca WIERCHY im. Józefa Szczotki z Mi-lówki Stanisław i Czesława Sobczykowie z Gminnego Zespołu WATRA z Czarnego Dunajca
Ponadto Zespół Regionalny „Istebna” jako laureat został wytypowany na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich do Zakopanego, który odbędzie się w dniach 21-28 sierpnia.
Protokół jury: http://www.silesiakultura.pl/aktualnosci_det.php?id=2116
Sukces odnieśli również przedstawiciele naszych zespołów w odbywającym się równolegle konkursie kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów i mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach - Żywiec 2009, w którym wystartowało: 18 kapel 20 grup śpiewaczych 5 solistów instrumentalistów 7 solistów multiinstrumentalistów 16 solistów śpiewaków 4 mistrzów instrumentalistów z uczniami 2 mistrzów śpiewaków z uczniami.
W kategorii grup śpiewaczych I. miejsce zdobyła żeńska grupa z Zespołu „Istebna”, zaś II. miejsce żeńska grupa z Zespołu „Koniaków”.
Ponadto w kategorii solistów śpiewaków III miejsce zajęła Marzena Suszka z Koniakowa, a w kategorii multiinstrumentalistów II miejsce zajął Bartłomiej Rybka z Koniakowa natomiast III Janusz Macoszek z Istebnej.
Protokół jury: http://www.silesiakultura.pl/aktualnosci_det.php?id=2115
Fotogaleria - cz. 1 - tutaj...
Fotogaleria - cz. 2 - tutaj...
|
|
|
|
|