Gmina Istebna » Zdrowie i bezpieczeństwo » Straż Pożarna
Ćwiczenia Gminne OSP

Materiał przygotował Damian Legierski

W dniu 25 lipca odbyły się ćwiczenia taktyczno – bojowe Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Istebna oraz Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Ustroniu.

Tematem ćwiczeń był pożar w zakładzie obróbki drewna czyli tartaku. Założenie dotyczyło terenu stolarni: o godzinie 13.00 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Ustroniu otrzymuje zgłoszenie od pracownika tartaku w Istebnej o pożarze w stolarni – widać płomienie i wydobywający się dym z obiektu.  Dyżurny PSK dysponuje na miejsce zdarzenia zastęp z JRG Ustroń wraz z dowódcą JRG oraz jednostki OSP z terenu gminy Istebna.
 Po dojeździe pierwszego samochodu na miejsce zdarzenia jego dowódca przeprowadza rozpoznanie, w wyniku którego ustala, że pali się stolarnia na terenie tartaku, pracownicy odłączyli zasilanie energetyczne i urządzenia wyciągowe tartaku oraz ewakuowali się w miejsce bezpieczne,  prosi również o zadysponowanie dodatkowych jednostek.
 Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu z JRG Ustroń dowódca JRG zapoznaje się z sytuacją, przejmuje dowodzenie i podaje do PSK następujące informacje -  pali się w obrębie stolarni tartaku gdzie przerabiane jest drewno na deski i kantówki, wysoka intensywność pożaru spowodowana jest dużym obciążeniem ogniowym, pożar rozprzestrzenia się na całość stolarni, powierzchnia około 500 m2, zagrożone pożarem są suszarnia, wielopiła oraz skład drewna,  brak poszkodowanych, zaopatrzenie wodne stanowić będzie rzeka Olza w odległości około 100 m.
Zadaniem strażaków jest ugaszenie pożaru poprzez podanie 8 prądów gaśniczych oraz na nie dopuszczeniu do rozprzestrzenienia się ognia na zagrożone obiekty.
 Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie gotowości bojowej jednostek OSP z terenu gminy Istebna oraz zastępu JRG PSP Ustroń, sprawdzenie czasu dojazdu jednostek OSP i PSP  na miejsce ćwiczeń, doskonalenie taktycznych zasad działań ratowniczych podczas akcji gaszenia pożarów w zakładach obróbki drewna, doskonalenie współdziałania jednostek OSP i PSP, współdziałanie przedstawicieli straży pożarnych z właścicielami i pracownikami zakładu.
 W ćwiczeniach wzięło udział 10 zastępów straży pożarnych. Zadania postawione przed strażakami zostały zrealizowane. Dziękujemy właścicielom tartaku „DREW-MAT” za udostępnienie obiektu do ćwiczeń.

Autor zdjęć - T. Nycz

Dodał: jk Dodano: 2009-07-30, godz. 23:18