Turystyka » Atrakcje turystyczne » Trójstyk
STAWIAMY NA TRÓJSTYK

TRÓJSTYK DLA ROWERZYSTÓW, FANÓW NORDIC WALKING I WSZYSTKICH TURYSTÓW

Po raz kolejny turyści, mieszkańcy i władze spotkają się na Trójstyku w Jaworzynce, miejscu gdzie stykają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. W najbliższy piątek 31.07.2009 od godz. 15.00 odbędzie się otwarcie wybudowanego przy wsparciu Funduszu Mikroprojektów Programu POWT Czechy - Polska nowego zadaszenia dla turystów z otwartym grillem oraz ścieżki pieszo-rowerowej. Grill-wiata znajduje się kilka metrów za czeską granicą, a korzystać z niej będą mogli zarówno czesi jak i polacy i goście ze Słowacji. Od strony Jaworzynki wzdłuż wybudowanych wcześniej schodów z Programu INTERREG IIIA w stronę kładki na granicy prowadzi teraz metrowej szerokości asfaltowa ścieżka, po której swobodnie poruszają się rowerzyści, rodzice z wózkami dziecięcymi. Efekty te to wynik owocnej współpracy Gminy Istebna ze Związkiem Gmin Jabłonkowskich, które wspólnie realizują projekt pod nazwą "Trójstyk dla turysty – budowa infrastruktury turystycznej i promocja Trójstyku – etap 2" a finansowanie zapewnia Euroregion Śląsk Cieszyński – Těąínské Slezsko w ramach Funduszu Mikroprojektów POWT 2007-2013 Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska.

Zapraszamy na spotkanie w plenerze wszystkich zainteresowanych mieszkańców pogranicza, turystów i wycieczkowiczów chcących mile spędzić piątkowe popołudnie przy dźwiękach góralskiej muzyki i poczęstunku z grilla.

Oprócz tego gmina realizuje jeszce dwa projekty związane z tym wyjątkowym miejscem. Pierwszy z nich dotyczy tras nordic walking i popularyzacji tego, jakże korzystnego sportu.Oprócz tras powstaną także tablice informacyjne oraz wypożyczalnie kijów nordic walking.
Trasy w Parku Nordic Walking Gorolia prowadzą po drogach wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych, a także po innych lokalnych trasach turystycznych (ścieżki, szlaki, drogi leśne).
Dla uprawiających nordic walking istnieją trzy podstawowe trasy:
Trasa GÓRALSKA (15,2 km), wiodąca przez obszary gmin Bukowiec (CZ) i Istebna (PL)
Trasa BUKOWIECKA (11,5 km), wiodąca wyłącznie przez teren gminy Bukowiec (CZ)
Trasa ISTEBNIAŃSKA (9,7 km) prowadząca przez gminę Istebna (PL).
Trasy realizowane w ramach projektu z czeskim Bukovcem: "Witamy w transgranicznej destynacji Bukovec - Istebna Vítejte v přeshraniční destinaci Bukovec – Istebna".

Aby wyjsć naprzeciw zapotrzebowaniu turystów na jedną mapę(a nie jak do tej pory trzy różne mapy pogranicza Polski, Czech i Słowacji), powstał projekt wspólnie z gminami Jabłonkowskimi polegający na wydaniu mapy zawierającej także opisy atrakcji, tras, imprez, na terenie obejmującym Trójstyk. Mapa wydana w wersji angielsko-czesko-polskiej na pewno zadowoli turystów poruszających się po pograniczu polsko-czesko-słowackim. Projekt nosi nazwę "Trojmezí – turistická mapa příhraničí; Trójstyk – turystyczna mapa pogranicza" i tak jak poprzedni współfinansowany jest przez Unię Europejską, w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 – Fundusz Mikroprojektów na obszarze Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těąínské Slezsko.

Dodał: AL Dodano: 2009-07-27, godz. 15:36