http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2009 » JAK DOJECHAĆ DO GMINY ISTEBNA
Zamknięta droga na Kubalonkę to nie tragedia

Zamieszczony poniżej materiał autorstwa Władysława Orszulika - przewodnika PTTK Cieszyn pochodzi ze strony internetowej Koła Przewodników PTTK w Cieszynie i stanowi przyczynek do dyskusji na temat utrudnień związanych z remontem drogi Wisła Głębce - Istebna Kubalonka.


Jadąc z grupą wycieczkową, przejechałem z w Wisły Czarnego koło Zameczku, czyli objazdem na Kubalonkę. Na sygnał zielony do góry czekaliśmy 3 minuty, w odwrotną stronę dwie, na pewno w sezonie turystycznym oczekiwanie będzie trochę dłuższe.

Dla turystki ten stan ma jednak więcej plusów niż minusów.
 
Jadąc z Wisły Głębce na Kubalonkę, jedziemy cały czas drogą wśród lasów, bez ciekawych widoków, zabytków, nawet zwierzyny nie spotykamy bo płoszą je liczne samochody. Jadąc objazdem wytyczonym na czas remontu drogi na Kubalonkę, czyli trasą Wiśła - Centrum - Czarne - Kubalonka, zobaczymy natomiast wiele atrakcji turystycznych.

Za mostem na rzece Wiśle, po lewej stronie, znajduje się Hotel "Bawaria" w stylu tyrolskim, natomiast po prawej  wznosi się cmentarz ewangelicki
"Na Groniczku", gdzie spoczywają zasłużeni dla Wisły, Ziemi Cieszyńskiej jak i dla Polskiej Kultury, m.in. Stanisław Hadyna twórca Zespołu Pieśni i Tańca " Śląsk", Jerzy Drozd jeden z inicjatorów "Tygodnia Kultury Beskidzkiej" i wieloletni Dyrektor Szkół Muzycznych w Cieszynie i w Wiśle. Kompozytor Jan Sztwiertnia autor "Szałaśników". Pastor Kupferschmid, jeden z pierwszych księży ewangelickich w Wiśle. "Odkrywca" Wisły Bogumił Hoff oraz wiele innych znanych osobistości.
Dalej przejeżdzamy przez Dzielnicę Wisły - Jonidło- centrum rekreacyjno-sportowe. Znajduje się tu Boisko Sportowe KS Wisła - klubu, w którego barwach grał Adam Małysz.
Na początku doliny Malinka potok Wiśełka łączy się potokiem Malinka i od tego miejsca przybiera nazwę Wisła, jadąc w lewo po ok, 200 metrach zatrzymujemy się przy nowoczesnej Skoczni Narciarskie im. Adama Małysza. Można skorzystac z wyciągu krzesełkowego i zobaczyć ten obiekt sportowy od góry. Zawracamy i na skrzyżowaniu skrecamy w lewo w dolinę Wisła - Czarne i po prawej stronie na trafiamy na piekny wodospad na Wisełce oraz SCHRONISKo  PTTK . Kilkaset metrów wyżej znajduje się wylęgarnia pstragów z której narybek zarybia potoki i rzeki Beskidzkie.
Jadąc wyżej zatrzymujemy się przy zaporze zlewiska Białej i Czarnej Wisełki której wody przeznaczone są jako woda pitna dla Wisły i Ustronia i dla tego kąpiel oraz uprawianie sportów wodnych jest zabronione. Dalej pniemy sie w prawo nowo wyremontowaną drogą i po ok. kilometra przejeżdżamy koło Zameczku Prezydenta (zwiedzac go można po zezwoleniu) ten obiekt został wybudowany w latach 1929 -1931, autorem projektu był wybitny architekt Adolf Szyszko - Bohusz,  Na terenie Zamku znajduje się też drewniana Kaplica p.w. św. Jadwigi Śląskiej.
Następnie jadąc w górę natrafiamy na polanę "Szarcula", gdzie droga krzyżuje się z "Głównym Szlakiem Beskidzkiem" którym możemy dojść na Stecówkę do Schroniska Turystycznego  Legierskich i drewnianego Kościółka p.w. Matki Bożej Fatimskiej . Od Szarculi jedziemy dalej w prawo i po paru minutach dojedziemy na przełecz Kubalonka.

Władysław Orszulik
Przewodnik PTTK - Cieszyn

Materiał na stronie PTTK Cieszyn - tutaj...

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2009-06-04, godz. 11:15