Informacja Powiatowego Urzędu Pracy

Uprzejmie informujemy, że od miesiąca maja bieżącego roku następuje stopniowa zmiana systemu obsługi osób bezrobotnych. Całość obsługi , oprócz gminy Istebna odbywa się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie przez wyznaczonych do poszczególnych gmin konkretnych pośredników pracy.

Zmiana dotyczy zarówno osób bezrobotnych z prawem do zasiłku, bez prawa do zasiłku jak i osób niepełnosprawnych. Do tej pory osoby z prawem do zasiłku zgłaszały się minimum co miesiąc, osoby bez prawa do zasiłku minimum raz na 3 miesiące. W chwili obecnej datę kontaktu osoby bezrobotnej wyznacza pośrednik pracy. Celem zmiany jest usprawnienie kontaktu z osobami bezrobotnymi, zwiększenie ich efektywności i „przypisanie” tym samym pośrednikom pracy bezrobotnych z poszczególnych gmin.

Jednocześnie prosimy o przestrzeganie następujących zasad i przepisów:

• Osoba bezrobotna jest obowiązana do składania lub przesyłania pokwitowania urzędowi pracy pisemnego oświadczenia o dochodach pod rygorem odpowiedzialności karnej oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalenia uprawnień do świadczeń przewidzianych w ustawie w terminie do 7 dni od dnia ich uzyskania.
• Osoba bezrobotna jest zobowiązana zawiadomić w ciągu 7 dni powiatowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zaistnieniu okoliczności powodujących utratę statutu bezrobotnego lub utratę prawa do zasiłku.
• Osoba bezrobotna, która podjęła zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą bez powiadomienia o tym właściwego urzędu pracy podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł.

Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie wdraża zmiany w sposób stopniowy, tak aby obsługa klientów odbywała się płynnie.
Dodał: jk Dodano: 2009-06-03, godz. 14:19