Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej » Zespół Regionalny ''Istebna'' - Aktualności
Kolejny wielki sukces Zespołu „Istebna”!

Materiał przygotował Tadeusz Papierzyński

Główną nagrodę zdobył Zespół Regionalny „Istebna” podczas XVI Przeglądu Piosenki Dziecięcej im. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie”. Jest to największy przegląd piosenki ludowej w województwie Śląskim.

Konkurs odbywał się w trzech etapach. Najpierw w 11 miejscowościach (Cieszyn, Łaziska Górne, Łubniany, Koszęcin, Katowice, Zawiercie, Suszec, Lędziny, Czerwionka - Leszczyny, Ruda Ślaska) odbywały się eliminacje rejonowe, w których wzięło udział ponad 200 podmiotów wykonawczych (zespołów, grup śpiewaczych, chórów, duetów czy solistów) „Istebna” śpiewała 15 kwietnia w Cieszynie.

Przegląd finałowy, do którego zakwalifikowano 70 zespołów, odbył się 12 maja w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich.

Jury w składzie: Jadwiga Masny - przewodnicząca, Janina Dygacz, prof. Helena Synowiec, Magdalena Banach - Makaruk, Izabela Migocz, Józef Wierzgoń, Tadeusz Wita, Krzysztof Dziewięcki oraz Krzysztof Anczyk brało pod uwagę: dobór repertuaru, gwarę, walory wokalne, akompaniament, strój, choreografię oraz ogólny wyraz artystyczny.

Ogłoszenie wyników odbyło się podczas koncertu galowego w dniu 30 maja 2009 w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.
Po długich i burzliwych obradach, jury postanowiło przyznać najważniejszą nagrodę: Grand Prix Śląskiego Śpiewania w postaci statuetki "Szczyglika" oraz nagrodę finansową Marszałka Województwa Śląskiego w wysokości 3000,00 zł Zespołowi Regionalnemu „Istebna” z Istebnej
.

Nagrodę wręczali zespołowi Dyrektor ZPiT „Śląsk” – Adam Pastuch, Prezes Związku Górnośląskiego – Józef Buszman oraz Wicemarszałek Województwa Śląskiego - Zbigniew Zaborowski, zaś występ zespołu zapowiadał były marszałek, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego – Jan Olbrycht, a jednym z gratulujących był były premier – Jerzy Buzek.

Po występie „Istebnej” z programem pieśni patriotycznych i tańców narodowych wystąpił ZPiT „Śląsk”, zaś jedną z dodatkowych nagrodą dla „Istebnej” będzie wspólny koncert z ZPiT „Śląsk”, który zaplanowany jest na 3 października w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Wyniki - tutaj...
Dodał: jk Dodano: 2009-06-02, godz. 21:57