Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2009
Stawianie ''Moja'' na Trójstyku
      Zgodnie z tradycją 1 maja o godz. 10.00 odbyło się stawianie Moja na Trójstyku w Jaworzynce.
      Co roku przedstawiciele przygranicznych miejscowości czyli Gminy Istebna, Herczawy (Czechy) i Cernego (Słowacja) wraz z mieszkańcami spotykają się na Trójstyku, dla przypomnienia zniesienia granic oraz wejścia do Unii Europejskiej. Uroczystego postawienia moja dokonali: Jan Gazur, Przewodniczący Rady Gminy, Paweł Gomola, Starosta Cernego i Józef Szkandera, Starosta Herczawy wraz z pomocą mieszkańców.
Spotkaniu towarzyszyła również i góralska muzyka słowackiej kapeli z Cernego oraz „Małej Jetelinki” Moniki Wałach z Jaworzynki
   Każda z gmin przedstawiła dalsze plany rozbudowy Trójstyku. Jan Gazur mówił o powstaniu szlaku rowerowego, Józef Szkandera zapowiedział, iż od przyszłego tygodnia zaczną się prace budowy wiaty i grila na 40 osób. Będzie to ogólnodostępny obiekt dla wszystkich mieszkańców pogranicza i turystów. Paweł Gomola natomiast odczytał list, od żilińskiego biskupa Tomasza Galisa, skierowanego również i do naszej Pani Wójt Danuty Rabin, w którym zapowiedział poświęcenie Trójstyku 22 lipca o godz. 10.00. Od 4 do 7 czerwca odbędzie się tam XIII Trójstonne Spotkanie Bratów Oldskautów i Skautek Slowacko – Czesko – Polskich, na które zaprosił inż. Paweł Jurecki, Prezes Starszych Skautów i Skautek z Żiliny.
    Na zakończenie spotkania, które przebiegło w niezwykle miłej i radosnej atmosferze odśpiewano wspólnie „Góralu czy ci nie żal” oraz „Szumi jawor, szumi”

Naszą Gminę reprezentowali również Józef Polok Wiceprzewodniczący Rady Gminy, Paweł Rucki, Sołtys Wsi Jaworzynka, Henryk Gazurek, Przewodniczący Komisji do Spraw Kultury i Sportu, Leszek Bujok, Radny oraz Lucyna Ligocka – Kohut z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.
Dodał: KRR Dodano: 2009-05-01, godz. 17:00