który odbył się w Gimnazjum w Istebnej,
W konkursie wzięły udział dzieci i młodzież ze Szkół Podstawowych z Koniakowa, Istebnej i Jaworzynki, z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie, Gimnazjum i Liceum w Istebnej Zaolzie.
Konkurs składał się z dwóch części: testu i qizu grupowego, w jury zasiadły: Małgorzata Kiereś, autorka testów, Helena Bojko oraz Elżbieta Legierska-Niewiadomska. Dzieci i młodzież musiały wykazać się wiedzą z historii, geografii i ogólną dotyczącą Naszej Trójwsi, a także gwarą, z którą niestety okazało się miały najwięcej problemów. Wszyscy uczestnicy wystąpili w strojach.
WYNIKI
KATEGORIA I - SZKOŁA PODSTAWOWA
1. Katarzyna Rucka SP1 Jaworzynka 45,5 pkt.
2. Hubert Dragon SP1 Jaworzynka 45 pkt.
3. Karolina Kupczyk SP1 Jaworzynka 44,5 pkt.
4. Ondrasz Suszka SP1 Koniaków 42,5 pkt.
5. Karina Wojnar SP2 Jaworzynka 41,5 pkt.
6. Izabela Mucha SP1 Jaworzynka 39,5 pkt.
7. Joanna Michałek SP1 Koniaków 38,5 pkt.
8. Natalia Tyman SP1 Istebna 38 pkt
9. Justyna Małyjurek SP2 Jaworzynka 36 pkt.
10. Zuzanna Matuszny SP1 Koniaków 34 pkt.
11. Alicja Kaczmarzyk SP1 Istebna 32,5 pkt.
Jakub Rucki SP1 Istebna 32,5 pkt.
Katarzyna Niewiadomska SP1 Koniaków 32,5 pkt.
Darek Jałowiczor SP1 Istebna 32,5pkt.
12. Aleksandra Byrtus SP2 Jaworzynka 32pkt.
13. Krzysztof Kajzar SP1 Jaworzynka 31pkt.
Jan Jałowiczor SP1 Jaworzynka 31pkt.
Natalia Sikora SP1 Istebna 31pkt.
14. Hubert Wawrzacz SP1 Jaworzynka 28,5pkt.
15. Bogusława Musiał OPP Koniaków 23pkt.
16. Katarzyna Legierska OPP Koniaków 22pkt.
Karolina Probosz OPP Koniaków 22pkt.
17. Piotr Rucki SP1 Istebna 21,5pkt.
18. Magdalena Urbaczka OPP Koniaków 19,5pkt.
19. Dominik Zowada SP1 Koniaków 19,5pkt.
KATEGORIA II - GIMNAZJUM, LICEUM
1. Alicja Tyman Liceum Istebna 99,5 pkt.
2. Katarzyna Kohut Liceum w Istebnej 86,5 pkt.
3. Sylwia Kurpanik Gimnazjum Istebna
4. Mateusz Jałowiczor Gimnazjum Istebna 60,5 pkt
5. Monika Rychły Liceum Istebna 60 pkt
6. Karina Legierska Liceum Istebna 59,5 pkt.
7. Marzena Kukuczka Liceum Istebna 54 pkt.
8. Michał Ligocki Liceum Istebna 52 pkt.
9. Natalia Dragon Liceum Istebna 50,5 pkt.
10. Małgorzata Juroszek Gimnazjum Istebna 48 pkt.
11. Damian Sewastynowicz 44,5 pkt
Przykładowe pytania:
1. Podaj nazwę rzeki, która wpada do Morza Czarnego
2. Komu poświęcony jest pomnik w istebniańskim parku
3. Przetłumacz na j. polski poniższe slowa gwarowe
- bindla
- ceklićki
- jedźinioćka
- zołdanek
- sztekier
4. Napisz do której z wsi należą następujące przysiółki:
- plac Haratyki
- Rupieńka
- Zapasieki
- Olecki
-Brzestowe
- Maciejka
- Polanka
- Filipy
- Skała
- Duraje
5. Podaj daty powstania Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa
6. Kim byli i z jakiej wsi pochodzili
- Zuzanna Gembołyś
- Antoni Kretek
- Paweł Łysek
- Jerzy Rucki
- Maria Gwarek
- Ludwik Kubaszczyk
- Karol Szmek
- Rudolf Szotkowski
7 Od szłupek po worek ziymnioka
Napisz w gwarze wszystkie prace, które nalezało wykonać, aby można było z pola zwieźć gotowy worek