Turystyka » Beskidzka 5 » Zielona Książka Beskidzkiej 5
''Zielona książka Beskidzkiej 5'' - konferencja

27 marca 2009 r. w ośrodku "Geovita" w Wiśle odbyła się konferencja otwierająca projekt "Zielona książka Beskidzkiej 5" zorganizowana przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner z Cieszyna.

Projekt „Zielona książka Beskidzkiej 5” to nowa inicjatywa SWIG Delta Partner, której celami są: promocja zrównoważonego rozwoju sektora turystycznego na obszarze Beskidzkiej 5 (gminy: Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń i Wisła), identyfikacja najważniejszych walorów przyrodniczych i wydanie publikacji książkowej prezentującej bogactwo przyrody tego regionu. Projekt ten realizowany jest przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
W konferencji wzięło udział 60 osób – przedstawicieli samorządów gmin Beskidzkiej 5, nadleśnictw z tego terenu, organizacji i instytucji działających w obszarze ekologii i turystyki, przedsiębiorców działających w branży turystycznej, studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Zgromadzonych gości powitał Bartosz Tyrna, wiceprezes SWIG DELTA PARTNER. Następnie uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z szeregiem ciekawych prezentacji:
•    Zofia Parchańska-Puczek ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER przedstawiła główne założenia i cele projektu „Zielona książka Beskidzkiej 5”;
•    Aleksander Dorda, kierownik zespołu ekspertów w ramach projektu „Zielona książka Beskidzkiej 5”,  w swojej prezentacji „Przyroda i atrakcje przyrodnicze w wybranych dokumentach strategicznych i materiałach promocyjnych gmin Beskidzkiej 5” wskazał na konieczność bardziej szczegółowej identyfikacji i szerszej promocji zasobów przyrodniczych Beskidzkiej 5, uzasadniając potrzebę realizacji projektu;
•    Przemysław Ołdakowski, członek Fundacji Bieszczadzkiej, zaprezentował praktyczne aspekty budowania produktów turystyki zrównoważonej
w Bieszczadach („Wykorzystanie lokalnych zasobów do kreowania społecznego produktu turystyki zrównoważonej na przykładzie międzynarodowego szlaku dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Zielony Rower - Greenway Karpaty Wschodnie”);
•    Marek Broda, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego omówił różne aspekty związane z turystycznym zagospodarowaniem Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego („Ograniczenia i możliwości rozwoju turystyki na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego”);
•    Robert W. Mysłajek, wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” zaprezentował różnorodne gatunki ssaków występujące na terenie Beskidu Śląskiego, zwracając szczególną uwagę na zagrożenia dla dalszej obecności niektórych gatunków na tym obszarze, takie jak fragmentacja środowiska, utrata schronień czy przerwanie korytarzy migracyjnych.

Organizatorzy konferencji podkreślali również edukacyjny wymiar projektu „Zielona książka Beskidzkiej 5”. „Mam nadzieję, że nasz projekt sprawi, że będziemy nie tylko z większą wiedzą, ale też z większą wrażliwością podchodzić do spraw związanych z potrzebami środowiska naturalnego w naszym regionie”, powiedział na zakończenie Bartosz Tyrna ze SWIG DELTA PARTNER.

Źródło: Beskidzka 5

Dodał: jk Dodano: 2009-04-01, godz. 23:49