Gmina Istebna » Szkolnictwo » Gimnazja » Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej
Sukces Jakuba Skurzoka z Gimnazjum w Istebnej
Dnia 3.03.2009 roku w Domu Kultury w Chorzowie Batorym odbył się VIII Międzygimnazjalny Konkurs Recytacji w Gwarze Śląskiej „Śląska Ojczyzna Polszczyzna”. Wzięło w nim udział 38 uczestników. Gimnazjum im. Jana Pawła II reprezentowali następujący uczniowie: Mateusz Jałowiczor (klasa IB)-laureat III miejsca w ubiegłorocznym Konkursie Gawędziarskim w Przybędzy, Szymon Łabaj  (klasa IIID)- laureat II miejsca w ubiegłorocznym Konkursie Gawędzierskim w Przybędzy  oraz Jakub Skurzok (klasa IIID). Najlepszy spośród naszych gimnazjalistów okazał się Jakub Skurzok, który recytował tekst własny „ŁO CIARCIM MŁYNIE NA GIROWEJ” i zajął I miejsce. W dniu 5.03.2009 zwycięzcy konkursu międzgimnazjalnego (3 osoby) wzięli także udział w finale XVIII Konkursu Recytacji w Gwarze Śląskiej „Śląska Ojczyzna Polszczyzna”, odbywającym się w IV Liceum Ogólnokształcącym im.Marii Skłodowskiej – Curie w Chorzowie. Jest to największa tego typu impreza w regionie przeznaczona dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych Górnego Śląska, którzy mówią gwarą śląską i są gotowi zaprezentować swe umiejętności przed wytrawnym jury złożonym z pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:
•    Prof. Helena Synowiec - Katedra Dydaktyki Języka Polskiego i Literatury Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
•    dr hab. Dariusz Rott z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, aktywny badacz kultury i literatury śląskiej
•    dr hab. Jacek Lyszczyna – Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach
•    dr Mirosława Siuciak z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach
•    dr Danuta Krzyżyk z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
•    mgr Halina Pisarkowa, polonistka z IV LO w Chorzowie. .
Tam też Kuba wysąpił obok 32 innych uczestników (głównie uczniów szkół ponadgimnazjalnych) i zdobył zaszczytne II miejsce. Jest to do tej pory największy sukces zdobyty w tym konkursie (w 2006 roku  Madgalena Bury zdobyła III miejsce, a w roku 2005 Natalia Bielesz – otrzymała wyróżnienie).
 Jakubowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekun: Alicja Glebowicz-Gazurek

Dodał: P.G. Dodano: 2009-03-08, godz. 23:20