Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2009
Zawody Furmanów 2009 - wyniki...

W niedzielne południe 22 lutego odbyły się już VIII Zimowe Zawody Furmanów przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej wraz z Nadleśnictwem Wisła.. Pogoda jak na zamówienie; słonecznie, mroźno i dużo śniegu. Kto by pomyślał, jeszcze dwa tygodnie wcześniej nie było go wcale, przez co musieliśmy przesunąć termin.
     W tej bajecznie zimowej scenerii furmani pokazali swoje umiejętności, sprawność fizyczną i siłę koni. W widowiskowych konkurencjach slalom z drewnem stosowym, precyzyjne pchanie drewna dłużycowego oraz siła uciągu 5 par koni zaciekle z sobą rywalizowało. Aby zdobyć najlepszy wynik, nie wystarczą same umiejętności, ale ważny jest dobry kontakt furmana z koniem, jak mówi Kazimierz Kubica z Koniakowa: z kóniym jako z babóm, jako se dbosz tak se mosz.
    Nasze zawody są atrakcyjne nie tylko dla furmanów z Jaworzynki, Istebnej i Koniakowa, ale i dla Słowaków i Czechów, którzy za namową Jana Urbaczki z Jaworzynki, pokonując 200 km ze Słowackiej Nitry do nas przyjechali. Uczestnikami tegorocznych zmagań furmańskich byli: Jan Urbaczka i Ryszard Haratyk z Jaworzynki,  Kazimierz Kubica i Kazimierz Legierski z Koniakowa,  Jan Legierski i  Marek Wolny z Istebnej, Jan Bliznák z Valasske z Czech,  David Valka z Meziřiči z Czech,  Pavol Kitać  z Galianova ze Słowacji  oraz
      Imprezę prowadziła Dorota Cieślar, miłośniczka i fascynatka koni wraz z Andrzejem Kudełką, Zastępcą Nadleśniczego Wisły, natomiast oprawę muzyczną prowadziła kapela „Wałasi”, która dzięki takim bojtkom jak „Wyjeżdżej furmanku, bo już nadszedł czas...” dopingowała naszych zawodników. Widowisko przyciągnęło wielu widzów z całej Polski, których czekały  dodatkowe atrakcje, jak rzut gnotym. Wygrał Mariusz Hankus z Koniakowa, rzucając aż 8 metrów, dając tym dowód, że górale są nie do pokonania.
     Koło Łowieckie zadbało, by widzowie nie byli głodni, przygotowując pyszny gulasz z dziczyzny i herbatkę z prądem.   A stoiska z akcesoriami konnymi oraz z twórczością ludową pozwoliły na zakup różnego rodzaju pamiątek.
   W koronacji zwycięzców uczestniczyli Witold Szozda – Nadleśniczy Wisły i Jan Gazur - Przewodniczący Rady Gminy, wręczając dyplomy, puchary i nagrody najlepszym. Zadbaliśmy również o konie, obdarowując je workiem owsa.
   Dzięki Zawodom Furmanów możemy zobaczyć jak wygląda praca furmana w lesie, ile potrzeba wysiłku i poświęcenia aby praca w lesie przynosiła upragnione efekty. Życzymy wszystkim furmanom powodzenia, aby te wasze przepiękne konie dalej sprawiały wam tyle radości i byście w przyszłym roku znowu z chęcią wzięli udział w naszych zawodach.
   Składamy serdeczne podziękowania Kazimierzowi Kaczmarzykowi - Ośrodek "Zagroń" ((wyciąg krzyesełkowy) za przygotowanie trasy ratrakiem, Renacie i Agnieszce Kamińskiej - "Rema", stacji paliw "Bliska", Stanisławowi Matusznemu - tartak oraz Beacie i Marcinowi Rucki - Bar "Pecio" za pomoc w organizacji i  udostępnienie parkingów.

Lucyna Ligocka-Kohut

Slalom z drewnem stosowym              Czas/sek.

I Miejsce:
Jan Urbaczka z Jaworzynki                           2,55
Ryszard Haratyk z Jaworzynki

Kazimierz Kubica z Koniakowa                     3,09
Kazimierz Legierski z Koniakowa

Jan Legierski z Istebnej                                3,14
Marek Wolny z Istebnej

Precyzyjne pchanie drewna dłużycowego

I Miejsce
Kazimierz Legierski z Koniakowa                1,01
Kazimierz Kubica z Koniakowa

Jan Bliznák   Valasske z Czech                     1,12

David Valka    Meziřiči z Czech

Urbaczka z Jaworzynki                                1,25

Ryszard Haratyk  z Jaworzynki

Siła uciągu

I Miejsce
Jan Bliznák   Valasąke z Czech                   6,99

Pavol Kitaą  z Galianova ze Słowacji       7,57

Marek Wolny z Istebnej                           7,72

W konkurencji dla publiczności Rzut gnotym wygrał Mariusz Hankus z Koniakowa, który rzucił aż 8 metrów.

a tutaj relacja z zawodów:  http://www.tvs.pl/index.php?id_materialu=2551

Dodał: jk Dodano: 2009-02-22, godz. 21:46