http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej » Zespół Regionalny ''Istebna'' - Aktualności
Góralski Wiesieli

Dnia 8 listopada w Ośrodku Edukacji Ekologicznej na Dzielcu odbyło się wesele góralskie. Co prawda nikt z nikim się nie pobierał, a jedynie zaprezentowano efekty kilkumiesięcznych przygotowań członków Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Na Groniach” oraz Zespołu Regionalnego „Istebna”, jednak atmosfera jaką udało się stworzyć wykonawcom, odzwierciedlała autentyczne góralskie wesele z minionych lat.

Sztukę, opartą na scenariuszu „Wesela górali istebniańskich” Jerzego Probosza, wystawiono dokładnie w 80. rocznicę premiery. Warto podkreślić, ze mija także setna rocznica od tego, jak nasi przodkowie udali się do Wiednia i tam zaprezentowali prawdziwy obrzęd weselny, co zresztą było inspiracją później dla Probosza, a co sam zawsze podkreślał.

Członkowie Stowarzyszenia „Na Groniach” i Zespołu „Istebna”, ale nie tylko, bo w sztuce wzięło udział również kilka innych osób, próby prowadzili już od czerwca. Sami podjęli się zrobienia rekwizytów i potrzebnych kostiumów. Zajęcia prowadziło kierownictwo Zespołu – Agnieszka Kierczak i Tadeusz Papierzyński oraz Piotr Kohut z Oddziału Górali Śląskich Związku Podhalan.

Ponad godzinne przedstawienie przeplatane było gwarowymi dialogami i tańcami obrzędowymi. Wszystko zaczęło się od tradycyjnych „snymbów”, a więc zaręczyn biednej Hanki i Janka co wrócił z Ameryki. Był też naturalnie „wywód”, gdzie prym wiedli starostowie. A potem rozpoczęła się zabawa, biesiada, tańce, zakończone wyprowadzeniem panny młodej do „kómory” i oczepinami.

Licznie zebrana publiczność często przerywała oklaskami wydarzenia, które toczyły się na scenie, zaś na koniec, gdy było już po wszystkim na gorąco dzieliła się wrażeniami. Zaś ci, którzy pamiętali wesele z lat 70, porównywali, komplementowali i nie mogli się nadziwić, że młodzi ludzie sami się tego podjęli i zrobili to na tak wysokim poziomie.

Cały pomysł zrobienia tej sztuki był możliwy do zrealizowania dzięki dotacji z Fundacji J&S Pro Bono Poloniae z Warszawy, w ramach programu „Aktywna Wiosna 2008”, skąd Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Na Groniach” otrzymało 6 500zł.
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2008-11-10, godz. 13:12