Kultura » Aktualności kulturalne » Archiwum aktualności kulturalnych 2008
Indianie w Istebnej

Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej serdecznie zaprasza na niecodzienną wystawę pt. „INDIANIE” malarki z Florydy.

Otwarcie wystawy odbyło się 4 czerwca, na które przybyły dzieci z Koniakowa z dyrektor szkoły Danutą Legierską oraz dzieci z Istebnej z kółka geograficznego wraz ze swoimi paniami Basią Mojeścik i Elżbietą Krężelok. Swoją obecnością zaszczyciła nas także Krystyna Rucka z Koniakowa, Redaktor „Naszej Trójwsi”

Janina Ożga – Hołda urodziła się w 1925 r. w Tarnowie. Historia i wojna zmusiły jej rodzinę do częstych zmian zamieszkania oraz  szkół. Edukację rozpoczęła we Lwowie, później wraz z rodziną przeprowadziła się do Warszawy, Jordanowa koło Rabki, liceum ukończyła w Tarnowie, a studia we Wrocławiu. Studia rozpoczęła w 1936 biologią, a po otwarciu kierunku artystycznego przeniosła się i ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Należy do pionierskiego pokolenia absolwenckiego tej uczelni. Studiowała u znanych i cenionych profesorów – Gepperta, Dołżyckiego i Pękalskiego. W latach siedemdziesiątych wyjechała do Chicago do ojca, który był wielkim człowiekiem, zasłużonym dla Polski. Franciszek Ożga w czasie wojny był korespondentem  brytyjskim i polskim, nakręcił wiele filmów o działaniach armii polskiej i nie tylko, a jego materiały znajdują się w Muzeum Filmowym w Warszawie. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie korporacji filmowej, gdzie kręcił filmy. Był właścicielem trzech kin w Chicago na tzw. trójkącie polonijnym.

Pani Janina wyjechała do Chicago, by ściągnąć ojca do kraju, ale losy potoczyły się odwrotnie i to ojciec zatrzymał córkę przy sobie. Wstąpiła do Art Clubu, gdzie po raz pierwszy w 1975 roku wystawiła swoje malarstwo. Artystka specjalizuje się w portretach i pejzażach posługując się techniką akwareli, rysunku, grafiki, dodatkowo przepięknie haftuje, „hekluje” oraz rzeźbi.

W Istebnej wystawia swoją twórczość już po raz drugi co nas bardzo cieszy.  Pomimo sędzowego wieku,  83 lat pani Janina jest pełna chęci do współpracy oraz weny twórczej i na naszą prośbę namalowała przepiękne portrety Indian. Mieszka na Florydzie, co jest dodatkowym utrudnieniem, ale nie zniechęca to artystki i już zapowiedziała się na przyszły rok.

Serdecznie zapraszamy, szczególnie dzieci i szkoły, dla których pani Janka przygotowała indiańskie niespodzianki.

Lucyna Ligocka - Kohut

Dodał: Dodano: 2008-06-12, godz. 22:30