Kultura » Aktualności kulturalne » Archiwum aktualności kulturalnych 2008
Rajd Górski im. Jerzego Kukuczki
       W dniu 17 maja 2008 odbył się kolejny Rajd Górski im. Jerzego Kukuczki, najwybitniejszego polskiego himalaisty, zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum. Tegoroczny rajd odbył się w 20 rocznicę nadania Jerzemu Kukuczce medalu olimpijskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Calgary.

Na trasę rajdu wymarsz większości ekip rozpoczął się na Kubalonce, między godziną 8:00 a 9:00. Wszystkie grupy miały za zadanie dotrzeć do istebniańskiego amfiteatru pod skocznią, gdzie nastąpiło uroczyste zakończenie Rajdu.

Organizatorem Rajdu im. Jerzego Kukuczki był między innymi Urząd Gminy Istebna.
       Rajd odbywał się pod honorowym patronatem Pani Cecylii Kukuczki - żony Jerzego, która była obecna na trasie oraz na jego uroczystym zakończeniu.

Główne cele Rajdu; popularyzacja turystyki, poszerzenie wiedzy o osobie i osiągnięciach Jerzego Kukuczki, propagowanie przyrodniczych i krajobrazowych walorów Beskidu Śląskiego oraz bezpieczeństwa w górach zostały w pełni zrealizowane. Całości towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.

W amfiteatrze pod skocznią odbyły się liczne konkursy, a także występy,

Każdy uczestnik otrzymał gorący posiłek. Odbyły się także pokazy ratownictwa Beskidzkiej Grupy GOPR

Na zakończenie w sposób uroczysty odbyło się rozdanie nagród dyplomów i pucharów, które zwycięskim drużynom wręczali: Pani Cecylia Kukuczka, Pani Helena Skorupa – Komandor Rajdu i Pan Józef Polok – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Istebna.

Najwszechstronniejszymi uczestnikami Rajdu okazali się gimnazjaliści z 22 Gimnazjum im. Jerzego Kukuczki w Łodzi. Była to jednocześnie najliczniejsza ekipa. W Rajdzie uczestniczyło około 400 osób.

W przyszłym roku Rajd Górski im. Jerzego Kukuczki będzie miał szczególny charakter. Odbędzie się bowiem w 20 rocznicę Jego tragicznej wspinaczki na Południowej Ścianie Lhotse (8516 m.n.p.m.). Już teraz wszystkich zapraszamy.

J. P.

Dodał: Dodano: 2008-05-27, godz. 11:29