http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Aktualności kulturalne » Archiwum aktualności kulturalnych 2008
Majówka Istebna kontra Wisła

             3 maja w Istebnej w Amfiteatrze „pod Skocznią”  odbyła się  Majówka z Wisłą pod tytułem „Sąsiad da się lubić. Kiery pyrsi, kiery lepsi”. Impreza, która odbyła się już drugi raz, zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury z Wiślańskim Centrum Kultury oraz Międzynarodową Organizacją Wolontaryjną „Vides” ma na celu zacieśnienie współpracy z Wisłą.

            W zabawnych konkurencjach wzięli udział gościnnie P. Andrzej Molin - Burmistrz Wisły, P. Tomasz Bujok -  Przewodniczący Rady Miasta, P. Irena Cieślar – skarbnik miasta,  Anna Pilch – Wydział Spraw Gospodarczych i Nieruchomości oraz gospodarze P. Danuta Rabin – Wójt Istebnej, P. Jan Gazur – Przewodniczący Rady Gminy, P. Stanisław Kędzior      i P. Maria Pietraszko pracownicy Referatu Finansowego i Gospodarczego. Konkurencjom towarzyszyli malarze P. Anna Śliwka z Wisły oraz P. Bolesław Michałek z Istebnej, którzy mieli za zadanie namalować obraz dla Wójta i Burmistrza. Obrazek stanowił formę pamiątki ze wspólnej imprezy.

            Przedstawiciele gminy i miasta mieli stworzyć wizję swojej miejscowości za 20 lat, zainwestować 3 mln euro oraz przekonać rodaków, by stolica Polski znalazła się w naszych miejscowościach. Poradzili sobie z tym znakomicie, nasza Wójt właściwie zgodnie z Burmistrzem chciała połączyć Wisłę z Istebną tunelem przez Kubalonkę. Pieniądze Istebna zainwestowałaby w wielki basen połączony z ośrodkiem sportowo – rekreacyjnym, Wisła natomiast wybudowałaby willę dla przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który sciągnąłby Europę do Wisły. Istebna stanowiłaby świetną stolicę Polski gdyż to u nas stykają się trzy granice: Polski, Czech i Słowacji, w Wiśle swój bieg rozpoczyna największa rzeka Polski, dlatego też Istebna i Wisła to „początek chleba i wody”, a górale tu mieszkający to przykład pracowitości, oddania swojej ziemi i „zdrowego gazdowanio”.

            Nasi urzędnicy pokazali swoje umiejętności rozmowy z petentami przychodzącymi do nich z różnego rodzaju problemami. Tutaj oprócz znajomości prawa i przepisów mogli wykazać się także znajomością języków obcych, gdyż odwiedził ich niecodzienny gość z Arabii Saudyjskiej. Szejk z powodzeniem próbował uzyskać od S.P. Marii Pietraszko zgodę na  budowę rafinerii w  Istebnej, a w Wiśle miałaby powstać wielka elektrownia, na którą

S.P. Anna Pilch wydała zgodę. Poza gośćmi z zagranicy rozmowy prowadzono także z mieszkańcami, a w tym wypadku z ciotką z Kikuli, która miała problem ze swoją krową „Maliną”, ale na szczęcie P. Stanisław Kędzior i Cieśla. Irena Cieślar podołali problemowi.

            Program urozmaiciły występy Zespołów Regionalnych „Istebna” i „Wisła”. Na zakończenie odbył się festyn przy muzyce zespołu Adama Podżorskiego. Dodatkową atrakcją były psie zaprzęgi Macieja Szlachetko ze Stecowki, które przewoziły dzieci i dorosłych.

            Impreza w ciekawy sposób zabawiła mieszkańców z Istebnej i Wisły oraz wielu turystów, a nasze władze tyle dobrego nam zaplanowały w swoich wizjach przyszłości, że możemy z radością rozpocząć sezon imprez i zabaw.

            Dochód z imprezy w całości zasili budżet Międzynarodowej Organizacji Wolontaryjnej „Vides”

                                                                           Lucyna Ligocka-Kohut

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: Dodano: 2008-05-05, godz. 13:13