http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Gmina Istebna » Szkolnictwo » Gimnazja » Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej
III edycja projektu ''Potrafimy sami''

Poniższy materiał przygotowały Monika Michałek i Anna Probosz

Edycja III "Potrafimy sami" jest kontynuacją projektu, realizowanego od dwóch lat jako konkurs szkolny w naszym gimnazjum.
W zeszłych latach  zadaniem uczniów było stworzenie drużyn, które wybierały sobie zadanie na rzecz środowiska szkolnego lub lokalnego, napisanie własnego projektu, samodzielnej realizacji działania, dokumentowanie go oraz podsumowanie i ocenianie  pracy w grupie przy pomocy sprawozdania. Były to zadania takie jak: uporządkowanie starego cmentarza, stworzenie kabaretu szkolnego i jego występy, wystawienie bajki dla przedszkolaków, promocja zdrowej żywności, pomoc siostrom zakonnym w pracy w ochronce, spotkanie seniorów i wiele innych.

Tegoroczna III edycja pt. "Pokolenia" polegała na poszukiwaniu kontaktu z wartościowymi ludźmi mieszkającymi na terenie gminy Istebna, którzy mają odwagę realizować swoje pasje, pomagać innym, zajmować się czymś ciekawym, wykonywać ginący zawód wynikający ze specyfiki naszego regionu. Uczniowie spotkali się także  z osobami, które wyświadczyły wiele dobra innym, ale teraz, z racji podeszłego wieku, są mniej aktywne, utraciły możliwość przekazania swojej wiedzy i doświadczenia młodym m.in. z panem Andrzejem Dragonem z Jaworzynki - gawędziarzem, panią Zuzanną Probosz z Istebnej – Zaolzia, która szyje stroje regionalne dla lalek. Odwiedziły również pana Pawła Jałowiczora  z Jaworzynki Trzycatka - rzeźbiarza ludowego, budowniczego stajenki w kościele w Panewnikach, spotkali się z proboszczem parafii pw. Dobrego Pasterza w Istebnej ks. Jerzym Patalongiem i wieloma innymi.

Praca młodzieży  polegała na działaniach w terenie, nawiązywaniu kontaktów, przeprowadzeniu wywiadów, stworzeniu dokumentacji filmowej i zdjęciowej i publikacji. Uczniowie działali jak w poprzednich latach metodą projektu.

Celem tego projektu było uświadomienia wartości regionu, nawiązanie lub podtrzymanie kontaktów międzypokoleniowych, ukazanie możliwości twórczego, aktywnego spędzania czasu, stworzenie okazji przekazania umiejętności, doświadczenia przez ludzi dojrzałych młodemu pokoleniu (zwłaszcza związanych z "ginącymi zawodami" terenu górskiego).

Celem organizatorów, którymi byli nauczyciele gimnazjum, było także podniesienie poczucia własnej wartości uczestników, kształcenie umiejętności pracy w grupie, nawiązywania kontaktów społecznych, uczestniczenia w sprawach lokalnej wspólnoty sąsiedzkiej, przełamanie bierności, a także przełamanie negatywnego wizerunku młodzieży gimnazjalnej, który funkcjonuje często wśród dorosłych mieszkańców.

Końcowym etapem projektu będzie uroczyste spotkanie uczestników i ich rozmówców w gimnazjum, posumowanie projektu i prezentacja efektów pracy młodzieży.
Spotkanie odbędzie się 6 maja 2008 r. w budynku szkoły w czytelni o godzinie 15.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2008-04-23, godz. 09:14