Gmina Istebna » Szkolnictwo » Gimnazja » Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej
IV Powiatowy Konkurs Recytatorski

"Poezja to mówiące malarstwo, a malarstwo – milcząca poezja"
                                                              Simonides

Dnia 28 lutego 2008 r. odbył się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej IV Powiatowy Konkurs Recytatorski. Wzięło w nim udział 25 recytatorów z 11 gimnazjów powiatu cieszyńskiego.  Gościem honorowym imprezy był malarz, nauczyciel i wykładowca – Ernest Zawada, pochodzący z Koniakowa. Artysta w mowie powitalnej wspominał swe studenckie czasy naznaczone ciężką pracą i licznymi wyrzeczeniami. Udzielił też zgromadzonym w czytelni gimnazjalnej widzom krótkiej lekcji rysunku, szkicując martwą naturę. Obrazy pana Ernesta, które upiększały wnętrze sali, wypożyczył specjalnie na tę okazję mecenas wielu artystów, przyjaciel sztuki, właściciel prywatnej galerii w Koniakowie – Jan Kukuczka. W tym miejscu pragnę gorąco podziękować panu Janowi za okazane zrozumienie i hojność, która przerosła wszelkie nasze oczekiwania. Otóż, Jan Kukuczka we wspaniałomyślnym geście podarował dwóm zwyciężczyniom konkursu (Agnieszce Jałowiczor i Paulinie Waszut) obrazy Ernesta Zawady. Doprawdy recytatorzy, ich opiekunowie, goście i gospodarze imprezy – jednym słowem wszyscy - byli pod wielkim wrażeniem hojności koniakowskiego mecenasa sztuki.

Wróćmy wszakże do przebiegu rywalizacji konkursowej. Komisja oceniająca, w skład której wchodzili:
- Włodzimierz Pohl – aktor Teatru Lalek "Banialuka" w Bielsku - Białej (przewodniczący jury)
- Danuta Koenig – naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury przy Urzędzie Miasta w Ustroniu, instruktor teatralny
- Paweł Feikisz – pracownik impresariatu Teatru Lalek "Banialuka"
miała niemały dylemat, kogo wybrać (recytatorzy prezentowali wysoki poziom!) do następnego etapu w Bielsku – Białej.

Ostatecznie przyznano pierwsze miejsce wspomnianej wyżej Agnieszce Jałowiczor – uczennicy naszego istebniańskiego gimnazjum. Drugie miejsce zajęły równorzędnie aż trzy osoby: Paulina Waszut i Mateusz Michałek (oboje reprezentujący Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej) oraz Mariusz Bielesz z Gimnazjum nr 1 w Ustroniu. Na trzecim miejscu uplasowała się Karolina Chroboczek z Gimnazjum nr 1 w Cieszynie. Czwarte miejsce zajęły ex aequo Julia Matuszek z Gimnazjum nr 1 w Cieszynie oraz Magdalena Bogacz z Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie.  Wśród  wyróżnionych znalazły się: Dominika Mońka z Gimnazjum nr 1 w Wiśle i Katarzyna Groborz - uczennica Gimnazjum nr 1 w Ustroniu.

Przeprowadzenie imprezy wiązało się ze sporymi nakładami finansowymi, za które serdecznie dziękuję p. Elżbiecie  Legierskiej – Niewiadomskiej – dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, jak również dyrektorowi gimnazjum p. Bogdanowi Ligockiemu.

Organizacja konkursu wymagała poświęcenia wielu osób.  Wyrazy wdzięczności składam zatem wszystkim moim współpracownikom: p. Krystynie Kocybik - twórczyni oryginalnej scenografii zarówno w czytelni, jak i w hali widowiskowej; P. Halinie Skrzydłowskiej – autorce zaproszeń i współorganizatorce imprezy; P. Andrzejowi Suszce – informatykowi odpowiedzialnemu za stworzenie programów, podziękowań i dyplomów. Niepowtarzalny klimat owego wydarzenia kulturalnego to także zasługa: P. Ewy Czulak, P. Iwony Bogdał i P. Wojtka Czulaka, którzy przygotowali wraz z młodzieżą istebniańską interesujący i dowcipny program artystyczny, jak również P. Beaty Kawulok, która zadbała o oprawę muzyczną konkursu i wreszcie Piotra Kohuta, który udostępnił instrumenty muzyczne. Za pomoc w zorganizowaniu imprezy dziękuję również P. Barbarze Matuszny i P. Monice Michałek.

Nie mogę również zapomnieć o ofiarności szefa gimnazjalnej kuchni – P. Józefa Zogaty  i wszystkich jego współpracowników (zwłaszcza intendentki – P. Anny Stachurek), którzy zaserwowali gościom iście królewską ucztę! Słowa uznania kieruję również do uczniów klasy III d, którzy profesjonalnie obsługiwali imprezę. Wreszcie, a może przede wszystkim wyrazy podziękowania - w imieniu dyrekcji i polonistów Gimnazjum w Istebnej – kieruję do lokalnych sponsorów naszego konkursu. Mam tu na myśli hojność i bezinteresowność firm: "Jur-Gast" z Wisły i "Rema" z Istebnej oraz rodziców klas drugich, którzy upiekli przepyszne ciasta.

Dzięki  owej świetnej pracy zespołowej, życzliwemu oraz odpowiedzialnemu podejściu do przedsięwzięcia konkurs został sprawnie przeprowadzony i podobał się gościom, o czym świadczyły liczne gratulacje i pełne uznania wpisy do kroniki szkolnej.

Powyższy materiał przygotowała Cecylia Suszka – organizatorka imprezy
Dodał: jk Dodano: 2008-03-03, godz. 12:11