http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Gmina Istebna » Urząd Gminy » Projekty krajowe » Programy społeczeństwa informacyjnego » Gminne Centrum Informacji (CGI) » Gminne Centrum Informacji - Aktualności
Informacja Powiatowego Urzędu Pracy
Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej mogą być udzielone osobie bezrobotnej w wysokości nie wyższej niż 5 - krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia (maksymalna wysokość w PUP Cieszyn wynosi 13 000 zł).

Osoba bezrobotna ubiegająca się o bezzwrotną dotację na podjęcie działalności gospodarczej powinna spełniać następujące warunki:
- być pełnoletnią,
- być zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy przez minimum 3 miesiące,
- być nie karaną za przestępstwa gospodarcze,
- planowana przez bezrobotnego działalność powinna być prowadzona na terenie Powiatu Cieszyńskiego lub powiatów ościennych,
- bezrobotny zamierzający uruchomić działalność gospodarczą powinien wskazać lokal, w którym działalność ta będzie prowadzona, ponieważ powiatowy urząd pracy sprawdza stan przygotowania lokalu,
- w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu/przygotowania zawodowego w miejscu pracy, prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- nie otrzymał dotychczas pożyczki z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych, na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej,
Osoba bezrobotna starając się o dotację na podjęcie działalności gospodarczej musi wskazać kwotę wnioskowanych środków, podać jaki rodzaj działalności gospodarczej zamierza prowadzić, dokonać kalkulacji kosztów związanych z podjęciem działalności oraz źródła ich sfinansowania.

Powinna także, wskazać jaki rodzaj działań podjęła na rzecz uruchomienia działalności, w szczególności:
- pozyskania lokalu,
- uzyskania niezbędnych pozwoleń,
- odbycia szkoleń.
Chcąc uzyskać dotację na działalność gospodarczą, bezrobotny jest również zobowiązany do przedstawienia
w urzędzie pracy szczegółowej specyfikacji i harmonogramu zakupów ( w ramach wnioskowanych środków) oraz przewidywanych efektów ekonomicznych działalności, na której prowadzenie chce otrzymać bezzwrotną dotację. Osoba bezrobotna, chcąca otrzymać dotację z urzędu pracy na działalność gospodarczą, a spełniająca powyższe warunki, powinna złożyć wniosek wraz z odpowiednimi załącznikami oraz biznesplanem w sekretariacie PUP. Całość dokumentów jest sprawdzana pod względem formalnym i merytorycznym. Kompletny wniosek rozpatrywany przez Komisję powołaną przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.
Z osobą, której wniosek o dotację otrzyma pozytywną ocenę komisji działającej w PUP, zostaje zawarta umowa oraz wypłacone jednorazowe środki na działalność gospodarczą. Osoba ta traci, z dniem następnym po podpisaniu niniejszej umowy, status bezrobotnego.
Informacje dotyczące zabezpieczeń zwrotu środków otrzymanych z Funduszu Pracy lub innych funduszy publicznych na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w przypadku nie wywiązania się z warunków umowy zawartej z urzędem pracy, określone są w regulaminie przyznawania dotacji.   

Regulamin i wniosek zostanie umieszczony na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie po zatwierdzeniu przez Powiatową Radę Zatrudnienia.

Wnioski o przyznawanie osobie bezrobotnej jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej  w roku 2008 r. będą rozpatrywane w następujących edycjach:

* 1 EDYCJA – wnioski przyjmowane od 03.03.2008 r. do 31.03.2008 r.
rozpatrywanie wniosków oraz zawieranie umów: marzec i kwiecień 2008 r.
* 2 EDYCJA – wnioski przyjmowane od 14.05.2008 r. do 13.06.2008 r.
rozpatrywanie wniosków oraz zawieranie umów: maj, czerwiec i lipiec 2008 r.
* 3 EDYCJA – wnioski przyjmowane od 01.09.2008 r. do 30.09.2008 r.
rozpatrywanie wniosków oraz zawieranie umów: wrzesień, październik 2008 r.
* 4 EDYCJA – uzależniona będzie od ilości środków w dyspozycji powiatu W każdej edycji wnioski złożone po terminie nie zostaną uwzględnione.

Każdorazowo wnioski są rozpatrywane w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku i innych dokumentów niezbędnych do podjęcia decyzji. Zawarcie umowy następuje po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, skompletowaniu wszystkich dokumentów i ustaleniu daty z wnioskodawcą.
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2008-01-31, godz. 08:59