http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Gmina Istebna » Urząd Gminy » Projekty krajowe » Programy społeczeństwa informacyjnego » Gminne Centrum Informacji (CGI) » Gminne Centrum Informacji - Aktualności
Refundacje i zmiany

Osoby niepełnosprawne są wsparciem nie tylko dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale także dla dużych zakładów pracy. Problem w tym, że nie zawsze ich wynagrodzenie jest odpowiednio wysokie w stosunku do posiadanych kwalifikacji. Do tej pory szanse osoby niepełnosprawnej chcącej uruchomić własny biznes, a nie posiadającej odpowiednich środków były minimalne. Od nowego roku sytuacja się zmieni. Niepełnosprawni, którzy zdecydują się na założenie własnej firmy, będą mogli liczyć na wsparcie finansowe nawet do 40 tysięcy złotych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej postanowilo pomóc także przedsiębiorcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne.

Dla przedsiębiorców


Zdaniem pośredników pracy, na rynku jest wiele osób niepełnosprawnych, które nie tylko szukają zatrudnienia, ale nierzadko myślą o otwarciu własnej działalności gospodarczej. Nowelizacja „Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osob niepełnosprawnych” pozwoli zainteresowanym na finansowe wsparcie w postaci bezzwrotnej pomocy ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. O środki te starać się mogą osoby niepełnosprawne zarejestowane w powiatowych urzędzach pracy oraz bezrobotne poszukające zatrudnienia. Na uzyskanie dotacji nie będę mieli szans ci, którzy - bez uzasadnionej przyczyny – na rok przed złożeniem wniosku odmówili przyjęcia oferty pracy, stażu czy szkolenia. Ubiegający się o środki będą musieli napisać biznesplan i przygotować niezbędną dokumentację, a następnie przedłożyć wniosek staroście powiatu. Starosta ma 21 dni na wydanie oceny, czy dane przedsięwzięcie: dobrze rokuje, odpowiada na zapotrzebowanie rynku, jest racjonalne, a kalkulacja biznesowa jest przygotowana poprawnie. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, kolejnym etapem będą negocjacje, podczas których ustalona zostanie wysokość dotacji – należy pamiętać, iż nie będzie ona wyższa niż 15 -krotność przeciętnego wynagrodzenia. Po negocjacjach nastąpi zawarcie umowy, na mocy której osoba niepełnosprawna otrzyma wsparcie z Funduszu. Dofinansowanie jest bezzwrotne, jednak przez dwa lata osoba otrzymująca środki pieniężne musi prowadzić dotowaną działalność. W przeciwnym wypadku pieniądze będzie trzeba zwrócić. W razie nie podjęcia działalności gospodarczej lub wydatkowania funduszy niezgodnie z przeznaczeniem, sytuacja wygląda podobnie (dotację trzeba będzie zwrócić). Zaznaczyć należy, iż nawet przy tej formie prowadzenia działalności gospodarczej, od wnioskodawców wymagane będą zabezpieczenia w formie zastawu, hipoteki, poręczenia lub przewłaszczenia na zabezpieczenie. Biorąc jednak pod uwagę dotychczasowe możliwości osób niepełnosprawnych, otwiera się dla nich szansa na samodzielne prowadzenie biznesu. Na razie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt rozporządzenia w sprawie środków PEFRON na podjęcie działalności gospodarczej. 

Dla pracodawców


W projekcie rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przewidywane są również udogodnienia dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Na co mogą liczyć pracodawcy? Zgodnie z projektem, będzie to zwrot kosztów za wynagrodzenia dla niepełnosprawnych pracowników oraz opłaconych za nich składek na ZUS – do wysokości sięgającej 60%, na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy. O refundacji środków zadecyduje starosta powiatu, po uprzednim zapoznaniu się z sytuacją na lokalnym rynku pracy – liczbą osób niepełnosprawnych zarejestrowanych w urzędzie pracy oraz kondycją finansową firmy. Pracodawca może liczyć na zwrot poniesionych kosztów w przypadku, gdy zatrudni bezrobotną osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w urzędzie pracy. Ze środków pozyskanych na stanowisko pracy przedsiębiorca będzie szczegółowo rozliczany. Warunki udzielenia dotacji, jak i jej rozliczenia, ureguluje stosowna umowa, zawarta pomiędzy przedsiębiorcą i starostą. Przypomnijmy, że w projekcie wprowadzona została zasadnicza zmiana: do tej pory firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne miały ulgi tylko wówczas, gdy osoby niepełnosprawne stanowiły 6% załogi. Teraz wystarczy jedna osoba niepełnosprawna w firmie, aby starać się o refundację kosztów. Koszty zrefunduje PEFRON. 

Autor materiału: Daniel Dziewit


Powyższa informacja pochodzi z „Biuletynu Informacyjnego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach”.
 

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2007-11-29, godz. 08:49