http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej » Zespół Regionalny ''Istebna'' - Aktualności
Zespół ''Istebna'' w Brennej i Białej Podlaskiej
Kolejne udane występy na dużych imprezach folklorystycznych ma za sobą Zespół Regionalny "Istebna".

* W dniu 8 lipca wystąpił w Amfiteatrze w Brennej, gdzie zdobył pierwszą nagrodę podczas 40 Wojewódzkiego Przeglądu Wiejskich Zespołów Artystycznych – Brenna 2007. Przegląd zorganizował Regionalny Ośrodek Kultury z Bielska-Białej. Prezentacje konkursowe zespołów trwały przez 3 dni.

Wyniki...
Zdjęcia z przeglądu 1...

Zdjęcia z przegladu 2...

* Następną imprezą, w której zespół wziął udział był XVII Międzynarodowy Podlaski Jarmark Folkloru w Białej Podlaskiej. Te coroczne spotkania organizowane przez tamtejszy MOK, a odbywające się pod egidą CIOFF-u to święto podlaskiego folkloru, gdzie „Istebna” była jedynym polskim zespołem z poza Podlasia. Oprócz naszego zespołu wystąpiły grupy z Ukrainy, Białorusi, Serbii i Macedonii.

Do Białej Podlaskiej dotarliśmy, po dziesięciu godzinach podróży, w środę 11.07 ok. godz. 3 nad ranem, a mimo to organizatorzy na nas czekali. Zespołowi przydzielony został pilot, który opiekował się nami i dbał nad sprawnym przebiegiem pobytu. Po zakwaterowaniu w bursie szkolnej, gdzie spali wszyscy zagraniczni uczestnicy Jarmarku, ustaliliśmy plan dnia i poszliśmy spać, gdyż już o godz. 10 było spotkanie wszystkich zespołów w amfiteatrze i próba przed oficjalnym otwarciem festiwalu. Wszystko było dokładnie ustalone i zaplanowane. Godzinę później już występowaliśmy na jednym z osiedli z krótkim, 15-minutowym programem, który miał reklamować nasz zespół a zarazem cały festiwal i zachęcić ludzi do przychodzenia wieczorami do amfiteatru.

Przez kolejne dni mieliśmy jeszcze dwa takie występy w różnych częściach miasta. Pierwszy dzień był zresztą najbardziej intensywny, gdyż zaraz po obiedzie była wspólna msza św. gdzie zespół również śpiewał, później korowód ulicami Białej, następnie spotkanie u prezydenta miasta i wymiana upominków, a później inauguracyjny koncert, gdzie wszystkie zespoły miały 10-minutowe prezentacje.

W sumie daliśmy podczas Jarmarku 8 koncertów, o różnej długości, a raz prezentowała się sama kapela. W zależności od potrzeb występowaliśmy w składzie gajdy – skrzypce lub skrzypce – altówka – kontrabas. Dzięki temu, że pojechał z nami Janko Macoszek mogliśmy także zaprezentować trombitę i róg pasterski co ubogaciło i urozmaiciło nasze programy.

Z pewnością wszystkim najbardziej zapadnie w pamięci występ w miejscowym więzieniu, gdzie specyficzna atmosfera i nietypowa widownia obserwująca nasze popisy zza krat, były czymś całkowicie nowym i niepowtarzalnym dla zespołu.

Oprócz występów co wieczór były w specjalnym namiocie wspólne zabawy przy muzyce poszczególnych zespołów jak i dyskoteki dla wszystkich uczestników Jarmarku, które stały się przede wszystkim okazją do nawiązania znajomości z zagranicznymi uczestnikami jak i lokalnymi zespołami. Czasu wolnego co prawda nie było za dużo, ale zespół mógł pojechać za darmo na nowoczesny basen jak i pozwiedzać miasto. Przede wszystkim była jednak okazja pokazać się szerokiej publiczności, w nowoczesnym amfiteatrze, na dużej scenie, podczas profesjonalnie zorganizowanych koncertów, na renomowanym festiwalu.

A jako że, zdaniem organizatorów, poziomem nie odstawaliśmy od zespołów zagranicznych, otrzymaliśmy już zaproszenie na przyszłoroczny, XVIII Międzynarodowy Podlaski Jarmark Folkloru. Liczymy, że obietnica ta zostanie dotrzymana, gdyż na tegorocznym niezwykle nam się podobało..

Informacja i zdjęcia na stronie miasta Biała Podlaska...

Materiały przygotował Tadeusz Papierzyński
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2007-07-20, godz. 15:34