http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2007
Spotkanie inauguracyjne na Trójstyku

Zobaczcie, jak zmienił się "Trójstyk"

W związku z zakończeniem rzeczowym projektów wspólnych „BUDÚCNOSŤ TROJMEDZIA – rozvoj trojmedzia na slovensko-poľskom územi” oraz „Budowa transgranicznego połączenia komunikacyjnego Jaworzynka-Čierne dla planowanego turystycznego polsko-słowackiego przejścia granicznego” odbyło się w sobotę 14 lipca na "Trójstyku" spotkanie inauguracyjne, którego gospodarzami byli Starostowie Gmin Čierne (Słowacja), Związku Gmin Jabłonkowskich (Czechy) oraz Wójt Gminy Istebna (Polska).
 
W spotkaniu o otwartym, piknikowym charakterze uczestniczyli goście oficjalni reprezentujący lokalne i regionalne władze samorządowe, rządy trzech krajów, straż graniczną i inne instytucje oraz gość specjalny dr. Jan Olbrycht, Poseł do Parlamentu Europejskiego.
 
Przy dźwięku instrumentów ludowych i śpiewie zespołów regionalnych z 3 krajów uroczystego otwarcia nowego połączenie komunikacyjnego pomiędzy Słowacją a Polską na "Trójstyku" dokonali wspólnie: Danuta Rabin - Wójt Gminy Istebna, Pavel Gomola - Starosta Gminy Cierne (Słowacja) oraz Petr Sagitarius - Przewodniczący Związku Gmin Jabłonkowskich (Czechy).
 
Kilkaset osób, w tym spora grupa turystów i liczni dziennikarzy, mieli możliwość zapoznania się z tym transgranicznym projektem "od pomysłu do realizacji". Trójstyk dziś staje się ciekawą atrakcją turystyczną i interesującym miejscem wypoczynku dla całych rodzin. W jednej chwili można przejść przez teren 3 krajów, zobaczyć precyzyjnie naniesiony punkt geodezyjny na styku 3 krajów i zapoznać się z lokalnym folklorem, a wszystko to w jednym miejscu, na łonie nieskażonej przyrody. Ciekawie wygląda też 18 metrowa drewniana kładka ponad granicznym jarem, której część leży po polskiej, a część po słowackiej stronie. Na "Trójstyk" dzięki dofinansowaniu z programu INTERREG IIIA Polska - Republika Słowacka prowadzi dziś elegancka, asfaltowa droga, która w przyszłości miała będzie swoją kontynuację po czeskiej stronie granicy az do granicy ze Słowacją.
 
 
Poniżej przedstawiono tekst z folderu promocyjnego projektu:
 
Rozwój Trójstyku - Rozvoj Trojmedzia

Inicjatywa Wspólnotowa INTERREG IIIA stworzyła przygranicznym gminom szansę na rozwiązanie najważniejszego problemu: słabej dostępności komunikacyjnej polsko-czesko-słowackiego pogranicza. Przy okazji gminy te mogą skutecznie zwiększyć swą atrakcyjność turystyczną.

Gmina Istebna (Polska), w skład której wchodzą 3 górskie wsie: Istebna, Koniaków i Jaworzynka oraz Obec Čierne na Słowacji położone są w jedynym w swoim rodzaju unikatowym miejscu, w którym schodzą się granice Polski, Czech i Słowacji, na tzw. "Trójstyku". Kiedy pojawiła się Inicjatywa Wspólnotowa INTERREG IIIA i stworzyła możliwości wspierania m.in. projektów nastawionych na rozwój infrastruktury transgranicznej i turystyki gminne samorządy Istebnej i Čiernego postanowiły skorzystać z tej szansy.

Gminy przygotowały wspólnie 2 komplementarne projekty. Gmina Istebna zrealizowała „Budowę transgranicznego połączenia komunikacyjnego Jaworzynka-Čierne dla planowanego turystycznego polsko-słowackiego przejścia granicznego” w ścisłej współpracy ze słowackim sąsiadem Obec Čierne, który zrealizował komplementarny projekt „BUDÚCNOSŤ TROJMEDZIA – rozvoj trojmedzia na slovensko-poľskom územi”. Oba projekty realizowane były po obu stronach granicy i miały wspólny charakter, stanowiąc II etap zagospodarowania komunikacyjnego i turystycznego tego terenu.

W ramach projektu Gminy Istebna utworzone zostało piesze połączenie komunikacyjne między Jaworzynką a Čiernym (Słowacja). Zmodernizowano i częściowo wybudowano drogę prowadząca w stronę pogranicza słowacko-polskiego (853 m), wybudowano chodnik oraz kładkę dla pieszych o rozpiętości 18 m usytuowana ponad jarem na granicy słowacko-polskiej. Ciekawostką jest fakt, że 65% kładki leży po stronie polskiej, 35% po stronie słowackiej, gdyż tak przebiega granica państwa. Można już z niej zobaczyć wymierzony przez geodetów punkt styku 3 granic, który zaznaczono kamiennym słupem. Łączne nakłady kosztów wyniosły 360 tys. zł brutto, a kwota dofinansowania 270 tys. zł.

Zakres projektu Obec Čierne obejmuje budowę wspomnianej kładki dla pieszych i współfinansowanie w wysokości 35% wartości, wybudowanie drogi lokalnej Čierne – Zagrúnie o długości 1,2 km łączącej tereny narciarskie Zlatá kačka w rejonie Zagrúnie z terenem Trójstyku, wybudowanie chodnika turystycznego dla pieszych jako część tras pieszych i rowerowych w ramach całego rejonu "Trójstyku" oraz wybudowanie tzw. mobiljaru na "Trójstyku". Finansowe nakłady na projekt obce Čierne wyniosły 5.286.719,- Sk, w tym wkład własny wyniósł 264.336,- Sk.

Realizację projektów zakończono z powodzeniem w czerwcu 2007 r. Nowe połączenie komunikacyjne wzbudza już teraz duże zainteresowanie wśród turystów, stając się poniekąd nową atrakcją turystyczną na pograniczu. W przyszłości powstaną tam dodatkowe atrakcje, jak: plac zabaw dla dzieci, miejsce do grillowania, bufet i inne, co sprawi że turyści będą chętniej dłużej zostawali na "Trójstyku".

Publikacja współfinansowana przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Polska - Republika Słowacka 2004-2006.

Materiał opracował Wiesław Legierski


drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2007-07-16, godz. 13:38