http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Gmina Istebna » Gmina
Położenie

W skład gminy Istebna wchodzą trzy wsie: Istebna, Jaworzynka, Koniaków. Te piękne górskie miejscowości znane są potocznie jako "Beskidzka Trójwieś". Gmina Istebna zlokalizowana jest na terenie województwa śląskiego, w jego południowej części i wchodzi w skład powiatu cieszyńskiego. „Trójwieś” rozłożona jest w otoczeniu szczytów Beskidu Śląskiego, stąd rozciągają się wspaniałe widoki na okoliczne pasma górskie. Przy dobrej widoczności można zobaczyć Tatry i Małą Fatrę. Dzięki wyjątkowym walorom krajobrazowym, bogatej i żywej kulturze, region zaliczany jest do najatrakcyjniejszych w Polsce. Znajdują się tu liczne obiekty hotelarskie i ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne, jest też schronisko młodzieżowe i pole namiotowe. We wsi Jaworzynka schodzą się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Przez teren gminy przebiega granica zlewiska rzek Wisły, Odry i Dunaju wpływającego do Morza Czarnego (Dział wód europejskich).


Istebna
jest najstarszą spośród trzech wsi - prawdopodobnie już w XVI w. istniała tu pasterska osada wołoska, później, w ciągu XVII stulecia, zdominowana przez ludność przybyłą z dolin.  Istebna rozsiadła się na malowniczych zboczach Złotego Gronia, na wysokości 590-620 m n.p.m. Wzdłuż drogi z Koniakowa do centrum Istebnej, które znajduje się w pobliżu kościoła i przy głównym skrzyżowaniu dróg, dominuje zwarta zabudowa. Poza tym wieś tworzą liczne osady i przysiółki, rozsiane po stokach oraz ukryte w dolinach źródłowych potoków Olzy.


Koniaków
jest niezwykle usytuowaną wsią. Zabudowania wzniesiono nie w dolinie, lecz wysoko na grzbiecie, w pobliżu charakterystycznego szczytu Ochodzitej i do tego jeszcze na europejskim dziale wód, między zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyku. Nazwę wsi prawdopodobnie przynieśli ze sobą osadnicy ze szlacheckiego Koniakowa koło Czeskiego Cieszyna, którzy przybyli w te strony w początkach XVIII w. i założyli osadę, będącą dzisiaj najwyżej położoną wsią w województwie śląskim (ok. 700-740 m n.p.m.).


 

Jaworzynka powstała nieco później niż Istebna, leży na południowym krańcu Beskidu Śląskiego, u zbiegu trzech granic: polskiej, czeskiej i słowackiej. Do Jaworzynki prowadzi niezwykle widokowa droga od strony Istebnej i Koniakowa, prowadząca grzbietem wyniesionym średnio 650 m n.p.m., przez który przebiega europejski dział wodny (rzeka Czadeczka należy już do zlewiska Morza Czarnego). Licząca ponad trzy tysiące mieszkańców wioska rozciąga się wzdłuż granicy ze Słowacją na długości ok. 7,5 km. Ostatni przystanek PKS znajduje się w Trzycatku, który jest najbardziej na południe wysuniętą częścią wsi. Oprócz zabudowań ciągnących się na grani, Jaworzynka posiada także szereg przysiółków i osad rozrzuconych na zboczach Wawrzaczowego Gronia oraz w dolinach potoków Czadeczki i Krężelki.

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: P.G. Dodano: 2004-12-28, godz. 11:24