Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2007
Wypas owiec - informacja dla mieszkańców

Od tego roku rozpocznie się tradycyjny wypas owiec, który jest powrotem do dawnych zwyczajów i tradycji pasterskich w Koniakowie.

Wypas owiec na terenie górskim jest zalecany z uwagi na coraz częściej nie uprawiane rolniczo pola, a w związku z tym postępującą degradację rolniczą ziemi, poprzez zachwaszczenie łąk prowadzące do zagrożeń pożarowych i stwarzające niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia mieszkańców przez nadmierne rozmnożenie żmij.

Jednocześnie prowadzony wypas zabezpiecza kulturę rolną terenów i nie powoduje negatywnych zmian w krajobrazie. Nie jest też prawdą jakoby owce zagrażały występującym na Ochodzitej borówkom, lecz poprzez odchwaszczanie tereny ograniczają możliwość rozrodu żmij a poprzez to zwiększają bezpieczeństwo zbieraczy.

Zwracamy się również o zrozumienie i wsparcie trudnego w sposobie wypasu. Jest on jednak chlubą naszej społeczności, która może szczycić się zaradnością mieszkańców i dbałością o prawidłowe wykorzystanie darów ziemi.
Dlatego też prosimy wszystkich właścicieli o ewentualne wskazywanie miejsc do wypasu a zarazem spokojne informowanie o terenach wykorzystywanych rolniczo celem ich zabezpieczenia przed wyrządzeniem szkód.
Ze swojej strony organizatorzy wypasu będą starać się o bezkonfliktowe przeprowadzenie wypasu zgodnie z sugestiami właścicieli ziemi.

W tym roku część owiec zostanie sprowadzona z Podhala, gdyż na miejscu nie ma dostatecznego pogłowia owcy rasy górskiej.
Zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości hodowli owiec w naszej gminie na zasadach sałaszniczych. Organizatorzy wypasu otwarci są na wszelkie propozycje współpracy.

Zainteresowanym informacji udziela Piotr Kohut ze Szańców.
Dodał: jk Dodano: 2007-05-02, godz. 08:07