http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Gmina Istebna » Zdrowie i bezpieczeństwo » Straż Pożarna » JKSR-G Ochotnicza Straż Pożarna Istebna - Centrum » Archiwum
Systemy alarmowania DSP
Jednostki OSP Istebna Zaolzie oraz OSP Jaworzynka Centrum zostały wyposarzone Zintegrowane Systemy Alarmowania i Ochrony Ludności DSP.
Do tej pory w Gminie Istebna tego typu system działa od 1997 roku w OSP Istebna Centrum oraz OSP Koniaków Centrum od 2006 roku. W tych jednostkach znacznie skrócił się czas reakcji na zdarzenie od momentu powiadomienia strażaków (SMS lub włączenie syren) do czasu wyjazdu wozów bojowych.

Działanie systemu:
Po otrzymaniu przez dyspozytora PSK (PSK - Powiatowe Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej) zgłoszenia o zdarzeniu pod nr tel (112 lub 998) dyspozytor wysyła ze stacji bazowej sygnał do konkretnej stacji obiektowej (remiza OSP). Po wysłaniu ze stacji bazowej sygnału wywoławczego,identyfikują go wszystkie stacje obiektowe. Po weryfikacji poprawności kodu oraz sprawdzeniu zasilania syreny głównej (wszystkich faz), następuje włączenie syreny i przesłanie potwierdzenia zwrotnego do stacji bazowej, która wywołała alarm.
Dyspozytor na stanowisku kierowania może określić rodzaj alarmu: sygnał ciągły, przerywany i modulowany (parametry czasowe sygnału alarmowego można zaprogramować).W przypadku braku łączności ze stacją obiektową lub braku zasilania syreny, następuje zwrotna procedura powiadamiania dyspozytora o awarii.
W systemie DSP możliwe jest również testowanie łączności z wszystkimi podległymi stacjami obiektowymi bez włączania syren alarmowych. Pozwala to na zdalne sprawdzenie całego toru tj. radiotelefonu, systemu kodowania i zasilania syren. Wysłanie sygnału testowego odbywa się ręcznie ze stacji bazowej lub automatycznie z programu komputerowego. To drugie rozwiązanie umożliwia wykonywanie o ustalonych godzinach automatycznej kontroli sprawności urządzeń alarmowych wraz z rejestracją i wydrukami rezultatów alarmowania lub testowania.
Zaletą DSP jest możliwość alarmowania poprzez sieci GSM, której zasięg pokrywa ponad 90% powierzchni kraju. Dzięki temu osoba przebywająca w dowolnym miejscu kraju może otrzymywać  informacje o alarmach z danej jednostki. Warunkiem koniecznym do powiadamiania osób wyposażonych w telefony komórkowe jest współpraca stacji obiektowej z Terminalem DTG-52.
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: P.G. Dodano: 2007-03-05, godz. 14:53